ŞENEL: KAYIP YÜZDE 25

Toprakla Gelen 30 Ağustos 2018

Manisa’nın Alaşehir, Turgutlu, Sarıgöl, Aydın’ın Nazilli, Germencik, Köşk ilçelerinde etkili olan zamansız yağışlar,  kuru üzüm ve kuru inciri vurdu. 260 bin ton rekolte beklenen kuru üzümde yağış sonrası rekoltenin 220 bin tonlara gerilediği ifade edilirken, geçtiğimiz günlerde 80 bin ton rekolte tahmini açıklanan kuru incirde ise rekolte kaybının yüzde 25′ leri bulduğu belirtiliyor. Bölgesel etkili yağışların eylül ayında hasat edilecek bölgenin bir diğer tarım ürünü pamuk ve zeytinde çok önemli bir zayiata neden olmadığı kaydedildi.

Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkan Yardımcısı Ahmet Şenel, incir zamansız yağışlar ve aşırı nem nedeniyle yaşanan verim kaybına dikkat çekti. Şenel, 80 bin tonluk rekoltenin yine gerçekleşebileceğini ancak, ihracata konu olabilecek iş malı diye tabir edilen kaliteli kuru incir miktarının 50 bin ton civarında beklendiğini kaydetti.

Fiyat  18-20 TL aralığında

Geçtiğimiz yıl 16 lira seviyesinde açılan piyasanın bu yıl 18 lira seviyesinde açıldığını, mevcut fiyatın üreticinin maliyetlerini karşılamaktan uzak olduğunu belirten Şenel, “Geçtiğimiz yıl aynı araziden 10 ton ürün alan üretici bu yıl 5 ton ürün aldı. Yağmur ve doludan zarar gören ürünler, pekmezlik, ezmelik ürün olur ve piyasa fiyatının 20’de 1’i ne ancak alıcı bulur. Üreticinin kaybı büyük” dedi. Yurtdışı alıcıların ise döviz kurlarında yaşanan artışı gerekçe göstererek fiyat düşürmek istedikleri bilgisini paylaşan Şenel, “İhracatçı geçen sene fiyatlarının altına ürün satmamakta direnmeli” çağrısında bulundu.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları