SEKTÖR ZARAR GÖRÜR UYARISI

Toprakla Gelen 04 Kasım 2018

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ve Ege Tütün İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Celal Umur, tütün mamulleri satışına getirilmesi planlanan tek tip paket ve kapalı dolap kısıtlamaların sektöre zarar verebileceği uyarısında bulundu.

Tütün mamulleri satışında tek tip paket ve tütün ürünlerine özel kapalı dolap zorunluluğu getirmesini talep eden “Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulması üzerine açıklama yapan iki başkan konuyla ilgili görüşlerini Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye yazılı olarak sundu.

ENDİŞELERİMİZİ PAYLAŞTIK

İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, sözkonusu düzenleme ile büyük kısmı Ege Bölgesindeki 55 bin tütün üreticisinin yaşayacağı sıkıntılara dikkat çekerek, “Henüz sınır ihlali yaşamayan pek çok gelişmiş ülkede bile uygulanmayan bu düzenleme, ciddi bir kaçak mal geçiş güzergahı olan ülkemizde ciddi sonuçlar doğurabilecektir” dedi. Kolluk kuvvetlerinin son yıllardaki örnek mücadelesi ile bir ara yüzde 2o’lere kadar yükselen kaçak tütün oranının yüzde 8’e gerilediğini kaydeden Kestelli, “Kaçak ve sahte sigara oranı, bu düzenleme ile yeniden tırmanışa geçecek ve terörün en büyük finans kaynaklarından biri olan bu illegal ticaret, ülkemizi aşındıracaktır. Kaçak ve sahte ürün ticaretinin artması, milyarlarca liralık vergi geliri kaybına ek olarak içeride tütün üreticisi ve tüccarının gelirini baskı altına alacak, hayat standardını aşağı çekecektir” diye konuştu.

YATIRIMCIYI OLUMSUZ ETKİLER

Marka haklarını ihlal eden ve serbest rekabeti kısıtlayan söz konusu düzenlemelerin Türkiye’nin yatırımlar konusundaki öngörülebilirliğini ve küresel rekabet gücünü de olumsuz etkileyeceğini kaydeden Kestelli şöyle devam etti, “Oriental tütünde 65 bin ton üretim, 350 milyon doları aşkın ihracat ve çoğu Ege Bölgesi’nde bulunan 55 binin üzerinde üreticiyle dünya lideri olan ülkemizin bu konumunun zayıflamaması için söz konusu düzenlemelerin tasarıdan çıkarılması büyük önem taşımaktadır. Bölgemiz gerçeklerine son derece hakim ve tarımın içinden bir isim olan Tarım Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli başta olmak üzere, sağduyu sahibi tüm milletvekillerimizin bu konuda gerekli inisiyatifi alacağına olan inancımız tamdır.” 

GELİR KAYBINA UĞRAYACAKLAR

Ege Tütün İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Celal Umur, yeni düzenlemenin önemli ihracat kalemlerinden biri olan tütün üretimini ve dolayısıyla ihracatını olumsuz etkileyeceğini vurguladı. Umur, “Söz konusu uygulamalar; iç piyasadaki kaçak sigara ticaretini artıracaktır. Kaçaktaki artış üretici firmaların tütün alımını, dolayısıyla da tütün üretimini ve sonuç olarak da ihracat kapasitesini olumsuz etkileyecektir. Tedarik zincirindeki 60 bine yakın tütün çiftçisini, tütün ihracatçılarını ve tüm tedarikçileri ile birlikte üretici firmalarımız gelir kaybına uğrayacak” değerlendirmesinde bulundu.

 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları