ORGANİK KESTANE HASADI BAŞLADI

Toprakla Gelen 03 Kasım 2018


Denizli’nin Buldan İlçesi’nde organik kestane hasadı başladı. 850 dekar alanda yaklaşık 340 ton kestane hasadı bekleniyor.

İlçede ilk olarak Alandız, Kurudere, Kaşıkçı, Yeniçam, Hasanbeyler ve Yayla Mahallelerininin yüksek rakımlı yerleri ile dağların kuzey yamaçlarda doğal olarak kültüre alınmış kestane hasadı başladı. Bölge itibariyle dışarıdan aşı kalemi ve fidan getirilmediği için yetişen kestanelerde hastalıklarının görülmediğini belirten Denizli Gıda ve Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya,  kestane ağaçlarının yetiştiği alanların deniz seviyesinden yüksekliğinin 780- bin 175 metre arasında olduğunu belirtti. Bölgede kaliteli ve organik kestanenin yetiştirildiğine dikkat çeken Erkaya, “Yöremizin ekolojik açıdan kaliteli organik kestane yetiştiriciliğine uygun olması ve bu yörelerdeki kestaneliklerde mürekkep hastalığı ve dal kanserinin bulunmaması, Buldan kestane yetiştiriciliğinin ülkemiz açısından önemini göstermektedir. Kestane yetiştiriciliğinde, kaliteli kestane, orman içi arazilerden elde edilmektedir. Çünkü orman, kestanenin istediği rutubetli ortamı oluşturarak kalitenin yükselmesini sağlamaktadır. Toplam 850 dekar alanda 340 ton kestane üretimi yapılmaktadır. Üretilen kestaneler organik ürün sertifikasına sahiptir” dedi.

KUZULUK DENİLEN KUYULARA GÖMÜLÜYOR

Kestane üretimi hakkında bilgi veren Alandız Mahallesi Muhtarı Ali Salgın, “Sabahın ilk ışıklarıyla 40-50 metre yükseklikteki ağaçlardan çırpılarak yere düşürülen kestaneler üreticilerimiz tarafından toplanıp selelere doldurularak çuvallara yerleştiriliyor. Daha sonra da kestaneler önceden hazırlanan ‘Kuzuluk’ denilen kuyulara gömülür ve üzeri eğrelti otları ile kapatılır. Bir ay boyunca kuyularda bekleyen kestaneler kendine has tat ve aromaya bu aşamada kavuşur. Sonrasında da makine ile dış kabuğu çıkarılarak büyüklük ve kalitesine göre sınıflandırılıp satışa hazır hale getirilip iç ve dış piyasaya pazarlanıyor” diye konuştu.

İriliği ve lezzetiyle dikkati çeken Buldan kestanesinin yurtiçinde daha çok Bursa, Ankara ve Antalya gibi büyükşehirlere ve körfez ülkelerine ihraç edildiği belirtildi.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları