ÖNCE VERİM DÜŞTÜ, ARDINDAN FİYAT…

Toprakla Gelen 01 Kasım 2018

TOPRAKLA GELEN

Geçtiğimiz sezonda rekor üstüne rekor kıran zeytin ve zeytinyağı sektörünü önce verim, ardından fiyatlar vurdu. Zeytin sineği ve zeytin çekirdeğinde oluşan mantar hastalığı nedeniyle birçok bölgede zeytin hasadı erkene çekildi. Dünyaca bilinen ve Ayvalık, Edremit bölgesini içine alan Körfez yöresinde elde edilen zeytinyağlarında yeni toplanan zeytinler dahi 1 aside sahipken, dip zeytin olarak adladırılan zeytinlerde ise asit oranının yer yer yüzde 17’leri bulduğu lokasyonlar olduğu bildirildi.

Zeytin ve zeytinyağı hammaddesinde yaşanan gelişmelere karşın sezon başında 13 lira seviyesinde olan 5 asit yağın kilogram fiyatı 9 liraya kadar düştü. 15- 17 lira olan sızma yağın kilogram fiyatı ise 13 lira seviyesine geriledi.

BİR DARBEDE YURTDIŞI FİYATLARINDAN

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı’nın açıkladığı avans fiyat üreticiler tarafından eleştirilerken ihracatçının kredi imkanlarının daralması sonucu piyasadan çekilmesi ise zeytinciyi çaresiz bıraktı. Alıcının olmadığı piyasada üretici sofralık zeytinlerini de sıkıma yönlendirmeye başladı. Zeytin ve zeytinyağı üreticisine bir kötü haberde yurtdışından geldi. İspanya ve İtalya’da üretici fiyatlarında 1 euroyu aşan gerilemeler yaşandı.

 

PRİM AB ÜLKELERİ SEVİYESİNE YÜKSELTİLMELİ

Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Üyesi Nejat Özduran, yaptığı değerlendirmede rekolte tahmin heyetinin 193 bin ton olarak açıkladığı rekoltenin tutacağını, hatta bir miktar aşacağını belirtirken, “Ancak kaliteli sızma yağı üretiminde düşüş bekliyoruz. Şu anda zeytin ve zeytinyağında alıcısız bir piyasa hakim” diye konuştu. Özduran sorunun zeytin ve zeytinyağına verilen primin yükseltilmesiyle çözülebileceğine dikkat çekti., Özduran, “AB ülkelerinde prim 1 euro. Bizde ise 80 kuruş. Üretici AB ülkelerindeki gibi prim alsa üretici, tüccar, ihracatçının sıkıntıları önemli ölçüde giderilir. Temennimiz, prim miktarının artırılması’ dedi.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları