MİLYAR DOLARLIK ÇAĞRIYA İLK YANIT

Toprakla Gelen 15 Kasım 2018

TOPRAKLA GELEN aracılığı ile tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğinin desteklenmesi ve yeni bir iş modeli olarak kabul edilmesi için Tarım Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’ye çağrıda bulunan Bionorm Doğal Ürü. San. A.Ş. Genel Müdürü Hürcan Atmaca’ya ilk destek Kınık Belediye Başkanı Dr. Sadık Doğruer’den geldi.

Kınık Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti Başkanvekili Ufuk Akgün ve Müteşebbis heyet Üyesi Enver Olgunsoy,  Kınık Belediye Başkanı Dr. Sadık Doğruer’i ziyaret etti. TOPRAKLA GELEN’in de takip ettiği ziyaretin  önemli gündem maddesi İzmir’de kurulması planlanan Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri oldu.

Kınık Belediye Başkanı Dr. Sadık Doğruer, görüşmede  Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’ye bir ziyaret gerçekleştirdiklerini belirterek, “Ziyarette ilçemizin sektörel bazlı teşvik kapsamına alınması konusunda Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ile görüştüm. Kınık’ta bir tarım ihtisas bölgesi ilan edilmesi konusunda talebimiz kabul gördü. Bakanımızın talimatı ile ilçemizde tarım ihtisas organize sanayi bölgesi için gerekli şartların oluşturulması konusunda çalışma yapılacak. Seçilen bölgeye ilk levhayı da Sayın Bakanımız dikecek” dedi. Doğruer ayrıca, tarım ihtisas organize bölgesinde tarım lisesi kurulmasının da gündemde olduğu bilgisini paylaştı.

KATMA DEĞERİ YÜKSEK TARIM ÜRÜNÜ

Kınık OSB Müteşebbis Heyet Başkanvekili Ufuk Akgün, tarıma dayalı ihtisas OSB çalışmalarına tam destek verdiklerini belirtirken Müteşebbis Heyet Üyesi Enver Olgunsoy da dünyada yüksek katma değeri ile dikkat çeken Tıbbi Aromatik Bitki tarımının Kınık’ta model oluşturabileceğine dikkat çekti.  Yakın bir zamanda Bulgaristan’da incelemelerde bulunduğunu, karaciğeri koruyan etken madde açısından devedikeni bitkisinin dünyada giderek artan bir ilgi ile karşılandığını ifade eden Olgunsoy, “Konvansiyonel tarım belli bir yere kadar geçerli. Gelecek yüksek katma değerli tarım ürünlerinde, tıbbi aromatik bitki tarımı da yükselen değer. Örneğin, Bionorm Doğal Ürün Sanayi ve Ticaret A.Ş., önemli tıbbi aromatik bitki  devedikeni ekmek için yer arıyor. Islah edilmiş tohumlardan gerçekleşecek üretimin pazarı hazır. Ürünün katma değeri çok yüksek. Çiftçimizin zenginleşmesini istiyorsak mutlaka bu tür katma değeri yüksek ürünlere yönelmemiz gerekiyor” dedi.

BU KONU BENİ ÇOK HEYECANLANDIRDI

Başkan Doğruer, bu konunun kendisini çok heyecanlandırdığını belirterek, “Kınık, bir tarım memleketi. Yüksek katma değerli tıbbi aromatik bitki yetiştirilmesi konusu beni çok heyecanlandırdı. Bu konuda girişimcimize Belediyemizin de içinde olduğu ortak protokolle yer temin ederiz” dedi. Doğruer,  ayrıca Bionorm temsilcilerini ilçelerine davet etti.

DEVEDİKENİ HAKKINDA 

Devedikeni ya da meryemana dikeni olarak adlandırılan (silybum marianum ve ya carduus marianus) bitkisi karaciğer dostu olarak biliniyor. Bu bitkinin etken maddesi slymarin’in kullanımı her geçen gün artarken ağırlıklı tarımı Bulgaristan, Avusturya ve Çekya’da gerçekleştiriliyor.

 

İlgili Haber: BAKAN PAKDEMİRLİ’YE ÇAĞRI: MİLYAR DOLARLIK İŞ FIRSATI


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları