KONKORDATO SALGINI ‘GIDA’ SEKTÖRÜNE YAYILIYOR

Toprakla Gelen 05 Kasım 2018

Döviz kurunda yaşanan dalgalanmanın ardından yaşanan maliyet enflasyonu gıda sektöründe olumsuz etkilerini göstermeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Balıkesir’de faaliyet gösteren sektörün önemli oyuncularından Yörsan’ın konkordato ilan etmesinin ardından sessizliğe bürünen gıda sektörü yeni bir konkordato haberi ile sarsıldı.

Bergama Kozak’tan doğan ve İzmir, Ege Bölgesi’nde lokal marketlerde önemli pazar payına sahip Ak- Du Süt Ürünleri Gıda Tarım ve Hayvancılık ve Turizm Sanayi ve Ticaret Ltd. Şirketi, konkordato ilan etti. Firmanın son bir yıldır ödeme güçlüğü içinde olduğu, süt aldığı üreticilere ödemelerini gecikmeyle yerine getirdiği, yine finansal sıkışıklığı açmak için bazı mülklerine satışa çıkarmasına rağmen finansal sıkıntıları aşamadığı kaydedildi.

ÜRETİCİLERİN YENİ HABERİ OLDU

Şirketin başvurusunu görüşen Dikili Asliye Hukuk (Ticaret) Mahkemesi’nin 2018’e 513 esas sayılı kararında şu ifadeler yer aldı: “7101 Sayılı Yasanın 15. Maddesi ile değişik 2004 Sayılı Yasanın 287/1 maddesi gereğince İİK’nun 286. Maddede belirtilen belgelerin davacı şirket yönünden eksiksiz olarak mevcut olduğu tespit edildiğinden, Bergama Ticaret Sicil Müdürlüğünün Dikili-922 sicil numarasında kayıtlı “AK-DU SÜT ÜRÜNLERİ GIDA TARIM HAYVANCILIK VE TURİZM SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ  hakkında 01/11/2018 tarihinden itibaren geçici mühlet kararı verilmiş olup, Alacaklıların iş bu ilanın yayınlandığı tarihten itibaren 7 günlük kesin süre içinde dilekçeyle itiraz ederek konkordato mühleti verilmesini gerektiren bir hal bulunmadığını delilleri ile birlikte ileri sürebilecekleri ve bu çerçevede mahkemeden konkordato talebinin reddini isteyebilecekleri, 7101 Sayılı Yasanın 16. Maddesi ile değişik 2004 Sayılı Yasanın 288/2 maddesi gereğince ilan olunur. 01/11/2018”

AK- DU HAKKINDA

AK-DU’nun sahibi olan Durmaz ailesinin kökeni İzmir, Bergama ilçesinin Kozak Köyü’dür. Aile 3 kuşaktır peynir üretimi ve ticareti yapmaktadır. 1943 yılında firmanın birinci kuşak temsilcisi İbrahim Durmaz’ın Kozak Çamavlu Köyü’nde kurduğu mandırada; koyun, keçi ve inek sütünden Deri Tulum Peyniri ve Eski Kaşar üretimi ile işe başlayan firma, 1971’de Dikili’nin Kabakum Köyü’nde bugün üzerinde işletmenin bulunduğu 16 bin metrekarelik arazi yi satın alarak modern bir üretim tesisi kurdu. 2012′ de yeni tesis yatırımı tamamlayan AK-DU, 7 bin metrekare kapalı alanda, günde 250 ton çiğ süt işleme kapasitesine ulaştı. AK-DU Süt Ürünleri son olarak günümüz teknolojisini yakından takip ederek oluşturulan modern üretim tesisinde 150 çalışanı ile Beyaz Peynir, Tulum Peyniri, Kaşar Peynir, Yöresel Peynir ve Tereyağından oluşan 20’yi aşkın ürün çeşidi ve 70’e yakın ambalajı ile hizmet vermeye devam ediyordu.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Yorumunu Takip Et  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz