KAZAN KAZAN ANLAYIŞI BENİMSENMELİ

Toprakla Gelen 19 Kasım 2018

Döviz kurunda yaşanan dalgalanmanın ardından yaşanan maliyet enflasyonu gıda sektöründe dengeleri yerinden oynattı. Büyük ve küçükbaş besicilik yapan işletmeler başta yem olmak üzere artan girdi maliyetleri karşısında üretimi sürdürmenin yollarını arıyor.

TOPRAKLA GELEN olarak rotamızı besleyici değeri ile anne sütüne en yakın besin kaynağı olarak gösterilen keçi sütü yatırımlarının yoğunlaştığı Yarımada’ya çeviriyoruz. Bu alana yapılan yatırımların milyon dolarla ifade edildiği Karaburun, Urla ve Seferihisar’ ı içine alan Yarımada’da son 4 ayda 7 işletme kapısına kilit vururken, İzmir’in tanınmış markası Veli Usta,  yaşadığı sıkıntılı günlerde tedarikçileri için çözüm yollarını zorluyor.

Yüksek sezonda imişçesine alımlarına devam ettiklerini belirten Veli Usta Dondurma ve Pastacılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Onur Can Yüce, yem fiyatını destekleyici mekanizmaların hayata geçirilmesinin şart olduğunu vurguluyor.

DOST MARKA OLDUK 

Firma olarak yıllarca süt tedarik ettikleri çiftçilere, süt sağım makineleri, süt kazanları, soğutma tankları hediye ettiklerini ifade eden Yüce, “Veli Usta, dost markadır. Müşterisine, tedarikçisine dosttur. Her halükarda bizi biz yapan, kültürümüzdeki temelimizdeki dostluktur. Bugünü kazanalım diye değil, 10- 20 yıl sonrasını kazanalım diye bakmışızdır. Müşteriye yaklaşımımız böyleyken, tedarikçimize de yaklaşımımız aynı şekildedir.Üreticimize kışın dahi para ödemeye devam ederiz.Zor zaman geçirirsin, tedarikçin seni destekler” diye konuştu.

HER İKİ TARAF İÇİN DE SIKINTILI

Yarımada’da birbiri ardına kapısına kilit vuran işletmeler, sütte sıkıntılı günlerin habercisi. Yüce’nin bu durum karşısındaki yorumu “Yem fiyatları o kadar yükseldi ki, üreticiler para kazanamaz durumda. Üreticilerle karşılıklı oturuyoruz. O tedarikçi, ben alıcıyım. Enflasyon yükseldi. Sonucunda yem fiyatlarında büyük artış yaşandı. Yem fiyatlarındaki bu yükseliş karşısında şu an her iki tarafta para kazanamaz noktaya geldi. Oysa üretici olmazsa hiçbirimiz olmayız. Üretici süt üretemezse ben olamam, dondurma satamam. İşin temelinde onlar var. Ben katma değeri ondan aldığım ürünle yaratıyorum. Onun da katma değerlerden faydalanması lazım. Kendisinin, çocuklarının bu işten memnun olduğu bir modeli hayata geçirmemiz ve yaşatmamız lazım” şeklinde oluyor.

TARIM GENLERİMİZDE VAR

Dededen tarımcı olduklarını, Çeşme ve Seferihisar’da geçmişten edindikleri tarım deneyimini yaşatmak için çalışmalar sürdürdüklerini anlatan Yüce, yurtdışı örnekleri de yerinde inceleme fırsatı bulduğunu vurguluyor. Bu deneyimleri Türkiye’ye uyarlamanın en büyük hayali olduğu bilgisini paylaşan Yüce, “Hollanda’da 20- 25 hanelik bir köye gittik. Köyün ortasında bir keçi çiftliği. 5 bine yakın keçi var. Ancak güzel olan, tüm aileler ortak üretim yapıyor. Keçinin kaç kilo süt verimi olduğunu anlık takip edebiliyorlar. Peynir yapıyorlar. Ama daha önemlisi işi turizme dökmüşler.  Biz, Hollanda modelinin fazlasını yapabiliriz. Gözden kaçırdığımız, paranın paylaşıldıkça çoğaldığını gözardı etmemiz. Hep bana, hep bana mantığı ile olmuyor. Karşılıklı kazan kazan yaklaşımını hayata geçirmemiz gerekiyor. Eğer bunu yapamazsak, daha sıkıntılı günler yaşayabiliriz” diyor.

ÇİFTLİKLER ÇOBAN BULAMIYOR

Yüce, yüksek yem fiyatları kadar önemli bir diğer problemin nitelikli eleman sıkıntısı olduğuna dikkat çekiyor. Çeşme’de dönümlerce arazinin çalıştıracak işçi bulunmadığı için boş kaldığını, hayvan çiftliklerinde çalışacak çoban bulunamadığını belirten Yüce, “Üretmeden bu sıkıntılı günleri atlatmamız mümkün değil. Değerlerimize, toprağımıza sahip çıkmalı, üretmeliyiz. Bunu yaparken de tarımı, toprağı seven bir nesil yaratmak için hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız” dedi.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları