KAHRAMAN DANA “FERDİNAND” YENİ YUVASINDA

Toprakla Gelen 30 Ağustos 2018

Kurban Bayramının 1. günü kesilmemek için Rize İyidere’de kaçarak denize giren ve bayramın son günü Trabzon Sürmene’de yüzerken bulunan ve ünlü sanatçı Haluk Levent’in kurucusu olduğu Ahbap Platformu tarafından satın alınarak İzmir’deki Kurtarılmış Çiftlik Hayvanları Barınağı’na gönderilen dana ‘Ferdinand’ yeni yuvasına kavuştu. Hayırsever vatandaşlar Arif Y. ve Ali Kemal S. tarafından parası ödendiği öğrenilen dana, bir kargo şirketine ait kamyona bindirilerek İzmir Kemalpaşa’daki Kurtarılmış Çiftlik Hayvanları Barınağı’na ulaştı. Ferdinand’ın çiftliğe getirilmesi için İzmir’den Trabzon Of’a iki şoförle birlikte nakil aracı gönderildi. Ferdinand’ın 3 bin kilometrelik yolculuğu sona erdi.

Ferdinand’ın kurtarılması için büyük çaba sarf eden Haluk Levent, “Bayramın üçüncü günü, bu haberi gördüm. İçim el vermedi. Yakalandı, bulundu ama hemen kesilemeyeceğini tahmin ediyordum. Muhakkak beslenip güçlendikten sonra dananın başka bir pazarda satılacağını düşündüm. Araştırma içerisine girdim ve Trabzon’da olduğu ortaya çıktı. Zaten benimle birlikte gazeteciler de bulmuş. Dananın iki sahibi vardı. İkisi ile ayrı ayrı görüştükten sonra arkadaşlarımı aradım ve ‘biz bu danayı Ahbap olarak alacağız ve parasını siz ödeyeceksiniz’ dedim. Onlar da sağ olsunlar almışlar. Danayı alıp İzmir’e gönderdik. Dananın adını Ferdinand koyduk. İsmini kızım koydu. Bu bir çizgi film kahramanıydı. Ferdinand’ın o çiftlikte kalmasını, kesilmemesini istedik. Bu tam anlamıyla duygusal bir durum. Bu olayın Türkiye’nin gündemine oturacağını beklemiyordum” dedi.  Levent, kızıyla birlikte Ferdinand’ı ziyaret edeceklerini de sözlerine ekledi.

ÖZEL ODASI OLACAK

Kurtarılmış Çiftlik Hayvanları Barınağı kurucusu Sibel Çağlar ise Haluk Levent’in ‘Ferdinand’ı biz alalım, siz bakımını sürdürün, nakil konusunda da bize yol gösterin’ dediğini belirterek, “Haluk Bey, gerekli ödemeleri yaptı, hayatını garanti altına aldı, biz de nakilni ayarladık. Artık Ferdinand bizimle” dedi. Ferdinand’ın yaşadığı travmadan dolayı biraz ürkek olduğunu belirten Çağlar, “Biraz hırçınlık gösterecek gibi gözüküyor. Güven sağlayacağı bir süre geçecek önce. Kendine ait bir saha planlıyoruz. İnşaatına en kısa zamanda başlayacağız. Önce sağlık kontrollerini yapacağız, ardından güvenini kazanmaya başlayacağız. Güvenini kazandıktan sonra özgür, sevgi dolu bir şekilde yaşamaya devam edecek. 3 gündür heyecandan, meraktan ve endişeden uyuyamadık. Sorumluluğumuz büyük. Ferdinand, meşhur ve travmatik bir çocuk. O yüzden inşallah biz artık geçmişini unutturmaya çalışacağız onun” diye konuştu.

 

İSMİ ANİMASYON FİLMİNDEN

Rize’nin İyidere ilçesinde Kurban Bayramının 1. günü kesilmek üzereyken ipini kopartarak kaçan dana, sahiplerinin peşinden koşmasına rağmen izini kaybettirmiş, Bayramın son günü Trabzon’un Sürmene ilçesindeki Çamburnu mevkiinde denizde yüzerken görülmüştü. Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarılan dananın ünlü sanatçı Haluk Levent’in kurucusu olduğu Ahbap Platformu olarak  satın almak istemesinin ardından bir anda özgürlüğün ve mücadelenin sembolü olan dana Ferdinand’a ismi, Blue Sky Stduios, Davis Entertainment ve 20th Century Fox Animation tarafından üretilen 2017 yapımı 3 boyutlu animasyon film karakterinden esinlenilerek verilmişti. (İHA)

 


1
Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
trackback

[…] Sürmene ilçesinde yüzerken ortaya çıkan ünlü sanatçı Haluk Levent’in satın aldığı Ferdinand adlı danaya arkadaş olacağı öğrenildi. […]

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları