GENEL TARIM’A NİYET, ÇİÇEK’E KISMET

Toprakla Gelen 05 Kasım 2018

TOPRAKLA GELEN

İzmir Seferihisar’da Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) kurulması düşüncesi başka bahara kaldı. Dikili’de seracılık, Menderes’te ise çiçek organize sanayi bölgesi kurulacak.

İlk kez Şubat 2018’de dönemin EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdoğan Çiçekçi’nin kürsüden duyurduğu, oda ve borsa seçimlerinin tamamlanmasının ardından son Başbakan ve İzmir milletvekili Binali Yıldırım’ın yeni göreve seçilen Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İzmir Ticaret Odası (İTO) ve İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkan ve yönetim kurulu üyelerinin kendisini ziyarette ‘Bu ekipten özel proje bekliyorum’ talimatıyla hızlanan TDİOSB başka bahara kaldı. Kentte TDİOSB’si yerine Dikili’de 3 bin 400 dönüm arazide sera, Menderes’te ise 790 dönüm arazide çiçek organize sanayi bölgesi kurulacak. Tire Süt Sığırcılığı Tarıma Dayalı OSB’nin de ertelenmesine karar verildi.

TDİOSB Geçici Müteşebbis Heyeti Başkanı İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ali Osman Öğmen,  Dikili Seracılık OSB’nin 120, Menderes Çiçek OSB’nin 25 parselden oluşacağını kaydetti. Öğmen, Dikili’de 800, Menderes’te ise 300 kişilik bir istihdam hedeflendiğini ifade etti. Öğmen, “Her iki OSB’de tamamen ihracat ağırlıklı olacak. İlçelerden gelen talepler ayrıca değerlendirilecek. Ancak, Tire, Ödemiş, Bayındır beklemede. Hedefimiz hızlı bir şekilde Dikili ve Menderes’te çalışmaları tamamlamak” diye konuştu. Öğmen, TDİOSB Geçici Müteşebbis Heyeti Yönetim Kurulu’nda kendisi dışında Şahin Çakan, Eyüp Sevimli, Ateş Demirkalkan, Erol Avni Bozkurt, Tayfur Akın, Hayrettin Uçak ve Kadri Gündeş’in yer aldığı bilgisini paylaştı.

SÜREÇ NASIL İŞLEDİ?

İlk kez EBSO’nun gündeme getirdiği TDİOSB düşüncesi oda ve borsalarda seçim sürecinin tamamlanmasının ardından dönemin Başbakanı Binali Yıldırım Ankara Çankaya Köşkü’nde gündeme gelmişti. Yıldırım, kendisini ziyaret eden İTO, EBSO, İTB Başkanlarına ‘Bu ekipten önemli projeler bekliyorum” talimatı vermiş, ekibin çalışması ise Seferihisar Doğanbey’de tatbikat alanında yapılması planlanan TDİOSB olmuştu. Ak Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya ise, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi seçimi öncesi, seçim bölgesi Tekeli’de bu işin Menderes’te yapılacağını duyurmuştu. Kaya, “Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri Yönetmeliği bu bölgeye bir hak verdi. Buna dayanarak, İzmir Ticaret Odası ve İzmir Ticaret Borsası işbirliğiyle, Menderes Belediyesi’nin destekleriyle ‘Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ kuruluyor. Kurulacak bölge ile hem üretimin kalitesi artacak, hem kümelenme modeli yaratılarak sektöre büyük katkı sağlanacak, hem de köylümüzün çiftçimizin arazileri, mevcut seraları kat be kat değerlenecek. Menderes’imize hayırlı ve uğurlu olsun” ifadelerini kullanmıştı.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları