DOLU VE YAĞMUR TARIM ÜRÜNLERİNİ VURDU

Toprakla Gelen 29 Ağustos 2018

Manisa’nın Alaşehir ve Turgutlu, Aydın’ın Nazilli ilçelerinde etkili olan zamansız yağışlar,  kuru üzüm ve kuru inciri vurdu. Yağışın kuru üzümde kalite bozukluklarına neden olacağını belirtilirken, geçtiğimiz günlerde 80 bin ton rekolte tahmini açıklanan kuru incirde de ciddi ürün ve kalite kaybının sözkonusu olduğu ifade edildi. Bölgesel etkili yağışların eylül ayında hasat edilecek bölgenin bir diğer tarım ürünü pamukta nasıl bir ürün ve verim kaybına neden olduğunun önümüzdeki günlerde netleşmesi bekleniyor.

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Meclis Başkanı Barış Kocagöz, bölgenin her yerinden etkili yağışla ilgili telefon ve ihbarlar aldıklarını belirtirken, “Durumu endişe ile takip ediyoruz. Yağışların tarım ürünlerine büyük bir kayıp vermemesi en büyük temennimiz” dedi. İTB Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Zincircioğlu, özellikle kuru üzümün sergide olduğu Manisa’nın Alaşehir ve Turgutlu ile İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde zamansız yağışların etkili olduğunu belirterek, “Yağışlar kuru üzümde kalite kaybına neden olacak” uyarısında bulundu.

İTB Yönetim Kurulu Üyesi Özhan Şen ise geçtiğimiz günlerde 80 bin ton rekolte açıkladıkları kuru incirde rekolte ve kalite kayıplarının kaçınılmaz olduğunu söyledi. Şen, “Biz incirciler, ürün kururken poyraz essin isteriz. Ancak bu yıl deniz rüzgarları çok fazla esti. Şu an ürünün yarısı üreticinin elinde ise yarısı da dalında idi. Zamansız yağışlarla incir dalından yuvarlandı gitti”  diye konuştu. Şen, özellikle kuru incirin merkezi Nazilli Dağlarında etkili yağış tespit ettiklerini, bu durumun kuru incir rekoltesini olumsuz etkileyeceğini belirterek, “Ne yazık ki kuru incirde hiç istemediğimiz, temenni etmediğimiz kötü bir sezon olacak” dedi.

Bölgenin geleneksel ihraç ürünlerinden kuru üzüm ve kuru incirde yağışların neden olduğu gerçek zarar sahada yapılacak araştırmaların ardından netleşecek.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları