DEĞİŞİMİN ÖNCÜSÜ OLMAK!

Özdem Ekinci 14 Ağustos 2018

Özdem EKİNCİ

Rivayet olunur ki;

Bir adam okyanus sahilinde yürüyüş yaparken, denize telaşla bir şeyler atan birine rastlar. Biraz daha yaklaşınca bu kişinin, sahile vurmuş deniz yıldızlarını denize attığını fark eder ve

“Niçin bu deniz yıldızlarını denize atıyorsun ?” diye sorar.

Topladıklarını hızla denize atmaya devam eden kişi: “Yaşamaları için” yanıtını verince,

adam şaşkınlıkla: “İyi ama burada binlerce deniz yıldızı var. Hepsini atmanıza imkan yok. Sizin bunları denize atmanız neyi değiştirecek ki ?” der. Yerden bir deniz yıldızı daha alıp denize atan kişi,

“Bak onun için çok şey değişti bile” karşılığını verir.

Bilinen bu hikayeyi neden anlattım? Bir adamın başlattığı tohum mücadelesi ile birçok şeyi nasıl değiştirdiği, bir ilçeye nasıl hayat verdiği bugünkü yazımızın konusu. Neresi mi?

Yerelde kalkınmaya gönül verenler, Hollanda’nın köylerine iç geçirenler, tohum çok önemli diyenler acaba İzmir’in genelinde ve Seferihisar özelinde yapılanlardan haberdar mıdır? Ben bugün “Seferihisar: Ulamış köyü” özelinde tanıklık ettiğim ve beni umutlandıran bir başarıyı paylaşmak istiyorum. Çünkü, gelecek tarımda ve tarım ile yerelde kalkınmayı başarmış olanlarda…

Geçtiğimiz günlerde Ulamış’ta “2.Ata Ekmeği ve Armola Şenliği” düzenlendi. Bir tam günlük festival, İzmir sıcağında plaj tercihini köy pazarında geçirmek isteyen misafirlerle doluydu. Çevre köylerden, İzmir’den ve hatta Turgutlu’dan gelen misafirlerin organik ürünlere adeta altın madenine ulaşmışçasına sevindiğine şahit oldum. En yakınımdaki annemin mutluluğu yetti bana. 3 gün boyunca “iyi ki de gitmişiz. Keşke onu da.. alsaydık” konuşmaları sürdü, gitti..

Peki neydi insanları buraya çeken?

Seferihisar Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer’in, 2011 yılında Tohum Takas Şenliği’nde Gödence Köyü’nde bulunan ve aslına uygun halde un haline getirilen Topan Karakılçık Buğdayı’ndan 100 yıl önceki tekniklerle üretilen “Ata Ekmeği” ve

Yunanca’da “peynir suyu” anlamına gelen keçi peyniri suyunun ve peynir kırıklarının lor ve yoğurt ile buluşmasından meydana gelen asılı bir tulum içerisinde yapılan “Armola Peyniri” şerefine düzenlenmiş bir Festival.

Hepsi bu kadar mı?

Sizi marşlarla karşılayan Seferihisar Belediye Bandosu, tarlasında yetiştirdiği domatesinden, patlıcanına, zeytininden, biberine güler yüzüyle ve gururla ben yetiştirdim diyen köylümüz, annesinin yaptığı sini sini nefis börekleri, efsane ev baklavalarını evlerini ziyarete gitmişçesine size ikram etmek isteyen kızlarımız, keşkekler, nohutlu mantılar, mandalina tatlıları ve daha neler neler..

Seferihisar ve Ulamış tiyatro topluluğu gösterileri, çocuklara yönelik ekmek yapımı atölyeleri, el ürünü süs eşyalarına stand açmış gençler, kadınlar.. Rahvan atları gösterisi, dedelerden kalma “Şıngırdak” oyunu.. konserler, yarışlar.. Yani festival adına aklınıza ne gelirse, belki adını dahi duymadığınız bu köyde bir Cumartesi günü gerçekleştirildi.

“Yeter ki iste her şey mümkün” mottosunu hatırlatan bir Festival. Gözünüzün, gönlünüzün, karnınızın doyduğu bir gün. Alan memnun, satan memnun. Bundan iyisi can sağlığı dediğiniz bir organizasyon..

Ve tüm bu güzellikler, ıslah edilmeyi bekleyen bir derenin etrafında yaşanıyor. Düşünün ki, seneye bu dere ıslah edilmiş olsun ve suyun bereketi Festivale de yansısın. Neden olmasın..

Festivalin her noktasında olan Sayın Tunç Soyer’in de dediği gibi “..Ulamış’ta bugünlerde yaşadığımız hikaye, geleceğin Türkiye’sinde, değişimin öncülerinden olacak.”

Dünyanın her alanında değişimin bu kadar sık dillendirildiği bir ortamda, bir adamın denizyıldızı misali başlattığı bu tohum mevzusu, geleceğin hikayesini bugünden yazmak gibi. Artan nüfus ve değişen iklim.. Çok yakın bir gelecekte dünyada beklenen açlığın, kıtlığın habercisi..Belki de en stratejik sektörde köylünün verdiği değerli bir mücadele…Mutlaka izlenmeli, geliştirilmeli ve yaygınlaştırılmalı..7 Bölge, 81 il, 957 ilçe..Cennet vatanın bereketli toprakları bize zenginliği altın tepside sunarken, bizlerin gözünü kapatması ihanetin en büyüğü değil midir?

Gözümüzün açıldığı ve değişimin öncüsü olan nice başarı hikayelerine…


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları