ÇARE TARIM VE GIDA ÜRÜNLERİ İHRACATI

Toprakla Gelen 14 Ağustos 2018

Tarım ve gıdada 7 aylık performans 12. 7 milyar doları bulurken son 5 yıllık verilere göre yıllık ortalama 17 milyar dolar olan tarım ve gıda sektöründe yıl sonu ihracatta hedefi 18 milyar dolar olarak belirlendi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin yayınladığı araştırmaya göre Dünya tarım-gıda dış ticareti son 20 yıldır reel olarak yılda ortalama yüzde 5 büyüyor. Tarım ürünlerinin tarladan tüketiciye ulaşana kadar geçirdiği aşamaları ve bu aşamalarda kaydettiği değer artışlarını içeren dünya tarım ve gıda değer zincirinin yaklaşık 5trilyon doları bulduğu, 600 milyar doları aşan miktarda kar yarattığı bilgisinin paylaşıldığı açıklamada tarım alanında küresel pazara hükmeden ülkelerin başında ABD ve Almanya, Hollanda, Fransa gelirken, Çin, Hindistan ve Brezilya bu ülkeleri takip ediyor. Endonezya, Türkiye, Kanada ve Rusya ise diğer küresel oyuncular olarak ifade ediliyor.  ABD ve Çin, küresel tarım ve gıda ihracat pazarının yüzde 15’ini karşılıyor.

ORTADOĞU PAZARI

Türkiye’nin bitkisel ve hayvansal ürünlerden oluşan toplam tarım ve gıda ihracatı, 2000-2010 arasında çok hızlı bir büyüme göstermesine karşılık, son beş yıllık ortalaması 17 milyar dolar civarında seyrediyor. 2017 ihracatı 16 milyar 789 milyon dolar, toplam ihracat içindeki payı ise yüzde 10.7.

Sektörün en büyük ihracat kalemini yüzde 86 pay ve 14,5 milyar dolarla bitkisel ürünler oluşturuyor. Hububat ve bakliyattan yağlı tohumlara, her türlü meyve ve sebzeden tütün ve süs bitkilerine uzanan çok geniş ürün yelpazesinden oluşan bitkisel ürünler ihracatının en büyük pazarını Irak başta olmak üzere Ortadoğu ülkeleri oluşturuyor. Yıllık bazda Irak’a yapılan 1.7 milyar dolarlık ihracat, toplam ihracatın yüzde 27’sini oluşturuyor.

FINDIK RAKİPSİZ

Dünya fındık pazarının yüzde 70’e yakınını elinde tutan Türkiye’nin bu üründeki en büyük alıcısı Almanya ve İtalya başı çekiyor. Geçen yıl yüzde 6’ya yakın oranda gerileyen fındık ve fındık mamulleri ihracatı 1 milyar 868 milyon dolar oldu. Üçüncü sırada gelen 2.2 milyar dolarlık yaş sebze ve meyve ihracatında Rusya ilk sırada yer alıyor. Geçen yıl Rusya’ya yapılan ihracat yüzde 92 artışla 638 milyon dolara yükseldi. İşlenmiş meyve ve sebze ihracatında yüzde 15 pay ve 205 milyon dolarla Almanya ilk sırada bulunuyor. Irak, ABD ve Hollanda en çok ihracat yapılan diğer ülkeler. Kuru meyve ihracatında da Almanya ve İngiltere’nin başını çektiği Avrupa pazarı ilk sırada yer alıyor. Zeytin ve zeytinyağında İspanya, ABD, Almanya; tütünde ABD, Irak, Belçika; süs bitkileri ihracatında ise Hollanda, İngiltere ve Özbekistan en çok ihracat yapılan ilk üç ülkeyi oluşturuyor.

DÜZENLİ ARTIŞ SÜRÜYOR

Sektörün ikinci ana ürün gurubunu oluşturan su ürünleri ve hayvansal gıda ihracatı, geçen yıl yüzde 20’ye yakın artışla 2 milyar 261 milyon dolara çıktı. Kanatlı ürünleri sektörü ihracatı 2017 yılında 2016 yılına göre yüzde 28,6 oranında artışla 930 milyon dolara yükseldi. Su ve hayvansal ürünler sektöründe Türkiye’nin 2000’lerin başındaki yıllık ihracatı 200 milyon dolar seviyelerindeydi.

 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları