BATMASINA İZİN VERİLEMEYECEK KADAR BÜYÜK

Toprakla Gelen 17 Kasım 2018

Yaşadığı mali krizi atlatamayan Keskinoğlu Tavukçuluk’un konkordato süresi 1 yıl daha uzatıldı. Bu karar, ‘Keskinoğlu Tavukçuluk, batmasına izin verilemeyecek kadar büyük’ yorumlarına neden olurken, şirketin bundan sonra izleceği yol haritası ile ilgili önümüzdeki günlerde açıklama yapması bekleniyor.

10 Haziran 2018 tarihinde aldığı 3 aylık konkordato talebi ’15 Eylül 2018 tarihinde ‘Keskinoğlu A.Ş. ile ilgilenen yatırımcıların bağlayıcı olmayan ilk tekliflerini sunacakları anlaşılmıştır’ gerekçesi ile 2 ay daha uzatılan Keskinoğlu Tavukçuluk’un konkordato süresi 8 Kasım itibariyle 1 yıl daha uzatıldı. Akhisar 1. Asliye Hukuk Mahkemesi kararında, konkordato komiseri heyetinin ‘konkordatonun başarıya ulaşması imkanının mümkün olduğu’ şeklindeki raporu ile ibraz edilen rapor ve belgeleri dikkate aldı.

GAYRİMENKULLER DEVREDİLEMEYECEK

Akhisar 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 2018/362 esas sayılı kararında “Konkordato komiser heyeti tarafından ibraz edilen rapor ile konkordatonun başarıya ulaşması imkanının mümkün olduğu bildirilmiş olmakla ibraz edilen raporlar ve dosya kapsamındaki belgeler nazara alınarak İİK 289/3 gereğince Akhisar Ticaret Sicil Müdürlüğünün 6147 Sicil numarasında kayıtlı davacı KESKİNOĞLU TAVUKÇULUK VE DAMIZLIK İŞLETMELERİ SANAYİ TİCARET A.Ş ‘ ye 08/11/2018 Tarihinden başlamak üzere 1 YILLIK KESİN MÜHLET VERİLMESİNE,” denildi. Mahkeme ayrıca şirkete ait gayrimenkuller ile diğer taşınmazların 3. kişilere devrine karşı da ihtiyati tedbir kararı aldı.

SEKTÖRÜN ÖNCÜLERİNDENDİ

1963 yılında İsmail Keskinoğlu tarafından küçük bir kuluçkahane ile temelleri atılan Keskinoğlu, Türkiye üretiminin yüzde 9’unu üreten sektörün önemli oyuncularından biri oldu. Yaklaşık 1. 1 milyar lira ciroya ulaşan şirket Akhisar’da birçok tesis kurdu. İstihdam ettiği kişi sayısı binleri buldu. Şirket beyaz et tüketimini artırmak için isim hakkı devri yöntemi (franchising) ile zincir restoranlar ve kendi lojistik firmasını kurdu. Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından ihracatta yaşanan sıkıntılar, rekabetçi iç pazar nedeniyle düşük kar marjı firmayı zorladı. Bu süreçte ismi Tayland merkezli CP, Brezilya sermayeli BRF şirketi ile satınalma görüşmelerinde geçen Keskinoğlu, sonuç alamadı. Bu gelişmeler, 2018 Nisanında dövizdeki hareketlilikle birleşince Türkiye’nin en büyük entegre üreticilerinden Keskinoğlu, haziran ayında hacizlere karşı koruma sağlamak için konkordato talep etti. Talebi yerinde görülen firmaya 3 ay süre tanındı.

TOPLAM 5 AYLIK UZATMA ALMIŞTI

10 Haziran 2018’de aldığı 3 aylık konkordato süresi Eylül 2018’de dolan firma, Akhisar 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak ek süre talebinde bulunmuş, firmanın talebini değerlendiren mahkeme, 2018/ 362 esas sayılı kararıyla 2 aylık ek süre vermişti. Mahkemenin gerekçeli kararında ‘Dosyamıza sunulan Yeminli Mali Müşavir, SMMM ve Avukat’dan oluşan üç kişilik geçici komiser heyetinin rapor ve tespitlerinde şirketin mühlet kararından itibaren ekonomik durumunda bir kısım iyileşmeler olduğunu ancak son kur farklarından dolayı bunun bilançolarına yansımadığı’ ifadesi yer almıştı. Yine aynı kararda şirketin tüm malvarlıklarının değerinin tespiti için Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankasının görevlendirilerek bağımsız çalışmalara başladığı ve çalışmaların henüz tamamlanmadığı, Şirketin mevkut banka borçlarından kısmen ya da tamamen kurtarılması için varlıklarının satılması çalışmalarının halen devam ettiği ve yerli yatırımcılar için şirketin tanıtım çalışmaları yaptığı ve danışman olarak Yapı Kredi Bankasının çalışmaları yürüttüğü 15 Eylül 2018 tarihinden itibaren ise Keskinoğlu A.Ş. İle ilgilenen yatırımcıların bağlayıcı olmayan ilk tekliflerini sunacakları anlaşılmıştır.‘ denilmişti.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları