BAKAN PAKDEMİRLİ’YE İZMİR’İ PROGRAMA ALIN ÇAĞRISI

Toprakla Gelen 29 Ağustos 2018

 

İzmir Ticaret Borsası (İTB), Ağustos ayı meclis toplantısında gündem döviz kurundaki dalgalanmalar ve tarım ürünlerine etkileri oldu. İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, kur atağının yüzde 90’ının manipülatif olduğuna dikkat çekti.  Bu dalgalanma gelip geçici, kalıcı olanın ise uzun vadeli planlama ve üretim olduğunu ifade eden Kestelli, ülke olarak yeniden üretime odaklanmaya mecbur olduğumuzu vurguladı. Kestelli, “2001 krizinin ardından alınan IMF önlemleri ve döviz kurunun uzun yıllar düşük seyretmesi sebebiyle tarımda bile pek çok üründe ithalatçı ülke haline gelmiştik. Üretmek, ithal etmekten daha pahalıydı. Kısa süreli kazanç hesaplarıyla, emek gerektiren ama istikrarlı gelir sağlayan kalemlerden uzaklaşmıştık. Ancak şimdi durum değişiyor. Mart ayında kilosunu 7 liradan ithal ettiğimiz pamuk bugün 11 lira. Ya 11 lira verip alacağız ya da bugünden tezi yok daha çok üretmek için çalışacağız” dedi.

Kestelli ayrıca, Avrupa Birliği tarafından aday ve potansiyel ülkelere verilen ve kısa adı IPARD olan katılım öncesi kırsal kalkınma yardım programı kapsamı dışında tutulan İzmir’in haksız rekabete uğradığını belirterek, Tarım ve Orman Bekir Pakdemirli’ye seslenerek yıllardır yaşanan bu adaletsizliğe çözüm üretme çağrısında bulundu. Kestelli, “ Özelde üreticilerimizin genelde ise tarım sektörünün karşı karşıya olduğu temel sorunlar illere göre önemli farklılıklar göstermiyor. Trabzon, Konya, Bursa, Mersin veya Manisa’da yaşanan sorunları İzmir’deki üreticilerimiz de bire bir yaşıyor. IPARD’ın son çağrısı kapsamında; süs bitkileri, tıbbi ve aromatik bitkiler, mantar, fide ve fidan üretim tesisleri, arıcılık ve arı ürünleri üretim tesisleri, zanaatkârlık ve yöresel ürün işletmeleri, kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri, kültür balıkçılığı, makine parkları, yenilenebilir enerji tesisleri yatırımları gibi birçok sektöre destek sağlandı.  Özellikle süs bitkileri, fidan üretimi, kültür balıkçılığı ve yenilenebilir enerji, İzmir’in kendini geliştirmeye çalıştığı alanlar.  Bu alanların hemen hepsinde İzmirli üreticiler ve yatırımcılar kendi imkânları ile bir şeyler yapmaya çalışıyor. Sektördeki haksız rekabetin önlenmesi için Tarım Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’nin yıllardır yaşanna bu adaletsizlik karşısında kayıtsız kalmayacağına ve bir çözüm üreteceğine yürekten inanıyoruz” dedi.

İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz ise ülkemizin Dolar’ın başını çektiği döviz kurları hareketleri ile başlayan bir dengesizlik girdabı içinden çıkmaya çalıştığını belirterek, “Bu nedenle, bir an evvel hasar tespitinin yapılıp, bilanço zararına muhattap olan aktörlerin ekonomimizi zedelememesi için gerekli önlemler en kısa sürede alınmalıdır. Bu anlamda, elimizdeki kaynağın bu önlemlere ayrılması daha doğru olacaktır. Böyle anlarda yeterince güven ve elle tutulur istikrar ortamının hızla oluşturulması önem kazanıyor” dedi.

 

 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları