ANADOLU’YU GEZİP İZMİR MODELİNİ ANLATACAK

Toprakla Gelen 15 Ağustos 2018

 

359 bin lira olan özvarlığı, 60 milyonu aşan, 5 olan araç sayısı 120’yi bulan, çalışan sayısının 11’den 390’e çıktığı 28 ton süt olan süt kapasitesinin 380 tona ulaştığı 2 bin ortağa sahip Tire Süt Kooperatifi’nin başarı hikayesi Anadolu’yu dolaşacak.

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, kooperatif bünyesinde uyguladıkları örnek modeli Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Uysal ile birlikte Anadolu çiftçisine anlatmak yollara düşeceklerini açıkladı. Eskiyörük, “2 bin ortağa hizmet veren ve Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Orgütü (FAO) tarafından ‘Dünyanın  Örnek Kırsal Kalkınma Modeli’ seçilen bu kurum, ortaklarının yemini, gübresini, mazotunu veriyor. Her türlü iş makinesi hizmetini veriyor, tarlasının tesviyesini gerçekleştiriyoruz. Mısırını ekiyor, sılajını biçiyoruz. Nakit ihtiyacını karşılayarak tefeciye karşı koruyor, sütünü ve kesimlik hayvanını alıyoruz. Süt tesisimizde ayran, yoğurt, pastörize süt et tesisimizde sucuk, şiş köfte, döner üretiyoruz. Ürünlerimizi pazara sunarak üreticiyi ve tüketiciyi koruyoruz. Hedefimiz bu modeli Anadolu’ya anlatmak” dedi.

Tarımın Türkiye’nin kalkınması için önemine değinen Eskiyörük, “Yüzde 70 aile işletmelerinden oluşan Türkiye tarım ve hayvancılığında, bu küçük aile işletmeleri ile kaliteli üretim yapamayacağımızı, dünya ile rekabet edemeyeceğimizi savunan bir zihniyet var. Hayvancılık bitti, ithalat yapıyoruz. Neden dediğimizde meralar boş, meralar neden boş dendiğinde ise terör tek gerekçe olarak gösteriliyor. Oysa hayvancılıkla uğraşan yöre çiftçisi kooperatifçilik nedir bilmiyor. Danayı bir yıl yetiştiriyor, 5 bin TL’ye satıyor hayvan tüccarına. Tüccar o hayvanı alıp İstanbul’a götürüyor. 8 bin liraya satıyor. Oysa o besici hayvanı 8 bin liraya satabilse, boş denen meralar büyük ve küçükbaş hayvandan geçilmez.  İzmir modelini anlatacağız. Kooperatif kurun, ürününüzü kendiniz pazarlayın diyeceğiz. Zira, küçük işletmeleri yok ederek yeni büyükler yaratmaktansa, bu işletmeleri kooperatif çatısı altında birleştirerek büyük ölçek haline getirmemez gerekiyor” diye konuştu.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları