AKTÜRK: FİYAT EN AZ 9 TL OLMALI

Toprakla Gelen 30 Ağustos 2018

Üzüm üreticilerine ürünlerini açığa dökmemeleri konusunda uyaran Salihli Ziraat Odası Başkanı Necati Aktürk, fiyat beklentisini ise 9 lira olarak açıkladı.

Manisa il genelinde hasadı tamamlanmaya başlayan çekirdeksiz Sultani üzüm üreticileri, ürünlerini satmaya da başladı. Sezonu değerlendiren Salihli Ziraat Odası Başkanı Necati Aktürk, verim kayıplarının bu sezon çok yüksek miktarda olduğunu belirterek, kayıp oranının kimi bölgelerde yüzde 60- 70’lire bulduğunu iddia etti. Açıklanan rekoltenin 260 bin ton civarında olduğunu kaydeden Aktürk, açıklanan rekoltenin ise gerçeği yansıtmadığını savunarak bu yılki rekoltenin 220 bin ton civarında olacağını öne sürdü. Rekoltenin düşük olmasına rağmen fiyatların da düşük olduğunu ifade eden Aktürk, “Üreticilerimiz üzümlerini hala açığa dökmeye devam ediyor. Bu yılki yıllarda malımıza sahip çıkma yılıdır. Üzümde verimin az olduğu bu yılda açığa üzüm dökme olayını kesinlikle yapmamamız gerekmektedir. Üreticilerimize diyoruz ki, kesinlikle açığa üzüm dökmeyin, üzümlerinizi çuvallayıp bir kenarda bekletin. Sadece ihtiyacınız kadarını satın, ürünümüze sahip çıkalım” diye konuştu.

Üzüm fiyatlarının şu anda 6. 5- 7 lira civarında olduğunun altını çizen döviz kurunda yaşanan dalgalanmanın girdi fiyatlarına olumsuz etkisine değindi. Aktürk, “ Mazot ve gübre almış başını gidiyor. İlaçlar desen pahalı. Üreticinin gelecek yılla ilgili bağlarını hazırlama noktasında mutlaka bu üzüm fiyatlarının 9-10 lira civarında olması gerekmektedir. Fiyatların bu civarda olması, üreticimizin gelir kaybını önleyecektir” dedi.


Yazara ait diğer yazılar:

Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Yorumunu Takip Et  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz