AKDENİZ SİNEĞİ, NARENCİYEYİ TEHDİT EDİYOR…

Toprakla Gelen 19 Ağustos 2018

Akdeniz meyve sineğine karşı mücadelede Tarım ve Orman Bakanlığı devreye girdi.Hava sıcaklıklarındaki artış nedeniyle narenciye ürünlerini tehdit eden Akdeniz meyve sineğine karşı mücadelede Tarım ve Orman Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık,  Akdeniz meyve sineği tuzaklarına verilen 50 TL’lik desteği 80 TL’ye çıkarma kararı aldı.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği,  “Ortak Akıl Toplantısı” düzenledi. Seferihisar’da organize edilen toplantıya  Tarım ve Orman Bakanlığı, üretici birlikleri, kooperatifler, ihracatçılar ve tüccarlar katılarak sektörün çözüm bekleyen konularını ile ihracatta 2023 hedeflerine ulaşabilmek için yapılması gereken çalışmalarını ele aldı.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Muharrem Selçuk yaptığı açıklamada, hava sıcaklıklarındaki artış nedeniyle narenciye ürünlerinde Akdeniz meyve sineği popülasyonlarında artış olduğunu, Akdeniz meyve sineği tuzaklarına verdikleri 50 TL’lik desteğin 80 TL’ye çıkarılması ile ilgili Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin talimatı olduğunu ve kısa sürede bu desteğin artacağını söyledi. Selçuk, “Akdeniz Meyve Sineği ile mücadele konusunda tüm üreticilere siyah poşet dağıtacağız. Üreticilerin vuruktan dolayı ağaç dibine düşen meyveleri bu poşetlere atmalarını istiyoruz. Bu sayede Akdeniz Meyve Sineği ile etkin bir mücadele gerçekleştireceğiz. Bu yöntem Adana bölgesinde çok olumlu sonuçlar verdi. Feromon tuzağı konusunda TUBİTAK ile bir çalışma yapıyoruz ve yakın dönemde yeni feromon tuzakları ortaya çıkacak” şeklinde konuştu.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak ise; Dünya genelinde yaşanan ekonomik savaşların yansımasını ülkemizde de hissettiğimizi belirterek, “Ancak ülke olarak göstereceğimiz direnç ile kısa zamanda bu badireyi atlatarak üreticilerimiz ve ihracatçılarımız olarak dimdik ayakta kalacağımızı umuyorum” diye konuştu.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları