BAKAN PAKDEMİRLİ’YE ÇAĞRI: MİLYAR DOLARLIK İŞ FIRSATI

Toprakla Gelen 23 Ekim 2018

BAKAN PAKDEMİRLİ’YE ÇAĞRI: MİLYAR DOLARLIK İŞ FIRSATI

BİONORM DOĞAL ÜRÜ.SAN.A.Ş. Genel Müdürü Hürcan Atmaca, tıbbı aromatik bitki yetiştiriciliğinin desteklenmesi ve yeni bir iş modeli olarak kabul edilmesi için Tarım Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’ye çağrıda buludu. Atmaca, “Tıbbı aromatik bitki yetiştiriciliği teşvik edildiği takdirde 10 yılda 1 milyar dolarlık ihracat yapacak potansiyelimiz var. Bakanımız ‘Tamam’ derse bu iş olur” diye konuştu.

Firma olarak tıbbi aromatik bitkilerin özlerini (extract) çıkararak Dünyanın her yerine ihraç ettiklerini anlatan Atmaca, “Bu bitkileri işlemeden ihraç etmek ile işleyip ihraç etmek arasında muazzam bir fark var. Birçok yutdışı firma ülkemizde yetişen birtakım bitkileri işlemek üzere alıp, ihraç ediyor. Ancak bitki haliyle 1 birim olan fiyat özünün elde edildiği noktada 5- 10 hatta 20 katına çıkabiliyor” dedi.

Örnek olarak halk arasında devedikeni ya da meryemana dikeni olarak adlandırılan (silybum marianum ve ya carduus marianus) bitkisini gösteren Atmaca, karaciğer dostu olarak bilinen bu bitkinin etken maddesi slymarin’in kullanımı her geçen gün arttığına dikkat çekti.

DEVLET DESTEĞİ OLMAZSA OLMAZ

Doğal ortamında yetişen devedikeninde etken madde oranının gramda 30- 35 miligram olduğunu, bu haliyle bitkinin yetiştirilip, işlenmesinin verimli olmadığını kaydeden Atmaca, ulaştığı sonuçları doğru toprak, doğru tohum ve mekanizasyon olarak açıkladı. Atmaca, “Verimli sonuç alabilmek için etken madde oranı yurtdışı örneklerde olduğu gibi 65 miligrama yükseltilmeli. Bunun için yapmamız gereken doğru toprak ve tohum seçimi, tohum ıslahı ve ardından mekanizasyon. Aksi takdirde yurtdışı ile rekabet mümkün değil. Bunun için 300 dönümlük bir deneme tarlasına ihtiyaç var. Orada çeşitli tohumları deneyip en uygununu bulduktan sonra bu ürünün ekimini özendirmemiz gerekiyor. Bu işe Tarım ve Orman Bakanlığı’nın dahil olması, kontrollü tarım için gerekiyor. Aksi takdirde tohum ıslahı, deneme üretimi ve ardından hasat, tek başına üreticinin, firmaların gerçekleştirebileceği bir husus değil” diye konuştu.

20’DEN FAZLA BİTKİ EKİMİ YAPILABİLİR

Tıbbi aromatik bitki işleme konusunda Türkiye’de deneyimli bir firma olduklarını, yurtiçinde yetişen bitkilerin yanı sıra yurtdışından getirilen bitkileri de işleyerek ihraç ettikleri bilgisini paylaşan Atmaca, Türkiye’nin tüm bölgelerini gezdiğini ve bu tip üretim yapılacak bir çok bölge olduğuna dikkat çekti. Atmaca, şöyle devam etti, “Çek Cumhuriyeti’nde, Avusturya’da tek metrekare ekilmeyen tarım arazisi yok. Tıbbi aromatik bitkinin her türlüsünü ekip yetiştiriyorlar. Bizim topraklarımızda da sadece devedikeni değil, papatya grubu bitkileri, enginar ve bunun benzeri 20’den fazla bitkinin tarımı yapılabilir. Türkiye’yi dolaştım. Ekilmeyen boş arazileriyle bu konuda model olacak, pilot uygulama gerçekleştirilebilecek bir çok yer var. Genelde köy yerlerinde, köylülerimizin, toprak işlemek, çiftçilik yapmak yerine kamu kurumlarında, belediyelerde personel olmak için uğraş veriyor. Oysa ki tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği, yaratacağı katma değerle hem bölge insanı hem ülkemiz tarımı için yeni bir çıkış yolu. Yapılması gereken Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin ‘Tamam, bu işi yapıyoruz’ demesi. Başladıktan 10 yıl sonra 1 milyar dolarlık ihracat yapar hale geliriz, bunun garantisini veriyorum.”


Yazara ait diğer yazılar:

Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Yorumunu Takip Et  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz